شناسه خبر: 877            تاریخ ثبت خبر: 1399/09/24

یزدی ها اهمیت زیادی به بحث مدیریت مصرف می دهند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به اینکه میانگین مصرف آب در استان یزد یک الگوی مصرف نرمال و قابل پذیرش در سطح کشور است بیان کرد : جا دارد از مردم عزیزمان به خاطر ارزش و اهمیتی که به آب و بحث مدیریت مصرف دارند تشکر و قدردانی کنیم .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد : «اصغر ریاضتی» امروز دوشنبه ۲۴ آذرماه در نشست مجازی با خبرنگاران که از طریق سامانه برخط خانه مطبوعات و رسانه‌های استان یزد برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شاخص سطح برخورداری جمعیت شهری از شبکه آبرسانی ۹۹.۹ درصد و در بخش روستایی ۶۰ درصد است که البته در حوزه روستایی تلاش داریم با برنامه‌ریزی‌ این دسترسی را به نرم کشوری نزدیک‌تر کنیم.

وی میزان آب مصرفی در بخش شهری استان را ۱۰۱ میلیون مترمکعب و در بخش روستایی نیز ۲۳ میلیون مترمکعب ذکر کرد و گفت: در بخش شهری ۶۰ درصد از آب مصرفی از آب انتقالی و در بخش روستایی نیز ۱۶ درصد از طریق آب انتقالی و مابقی نیز از منابع داخلی استان تامین می‌شود.

ریاضتی با تاکید بر این که کیفیت آب شرب و بهداشت تمام مشترکان یزدی از استانداردهای تعریف شده برخوردار است، اعلام کرد: تمام تلاش مجموعه‌ی آبفای استان ایجاد ترکیب مناسبی از آب خط انتقالی و آب چاه‌های موجود با کیفیت در استان است ولی گاهاً نیز نقاط کوری از این لحاظ در برخی مناطق شاهد هستیم که موجب کاهش کیفیت آب شهروندان می‌شود ولی اطمینان می‌دهیم که این آب نیز از نظر شاخص‌های بهداشتی و میکروبی مطابق استانداردهاست و هیچ مشکلی ندارد.

وی گفت: البته در راستای رفع این مشکل و برخورداری عادلانه شهروندان از آب مطلوب هم‌اکنون طرح‌هایی در دست اقدام است که مهمترین آنها طرح ایجاد رینگ شهری یزد است و امیدواریم با اجرای این طرح‌ها نیز مشکل کیفیت و افت فشار مطرح شده از سوی شهروندان مرتفع شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان مشارکت‌های مردمی را موثر در ارائه خدمات آبفا و برقراری تعادل در مدیریت مصرف و تقاضا به منظور گذر موفق از پیک مصرف هر ساله خواند و بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و حساسیت‌هایی که درخصوص رعایت نکات بهداشتی شاهد بودیم، در سال جاری به طور میانگین شاهد افزایش ۱۵ درصدی مصرف مشترکان در استان هستیم.

وی در خصوص برنامه‌های شرکت آبفا در بحث مدیریت مصرف گفت: براساس سند سازگاری با کم آبی در بخش آب شرب و بهداشت استان در افق ۱۴۰۵ باید حدود ۱۶ میلیون مترمکعب صرف‌جویی را داشته باشیم که در همین راستا برنامه‌های راهبردی متعددی در دستور کار است که از آن جمله می‌توان به استفاده از وسایل و شیرآلات کاهنده مصرف در بخش‌های خانگی، تجاری و اداری، تفکیک آب فضای سبز از آب شرب با همکاری شهرداری‌ها و همچنین رایزنی با نظام مهندسی ساختمان در راستای ساخت و سازهای مطابق با آیین‌نامه ساختمانی که می‌تواند در مصرف بهینه آب تاثیرگذار باشد، اشاره کرد.

این مسئول از بدهی ۳۵ تا ۴۰ میلیارد تومانی مشترکان به آبفا یزد نیز خبر داد و افزود: ۱۵ تا ۳۰ درصد این بدهی مربوط به مشترکان خانگی است.

وی افزود : در حال حاضر میزان هدررفت شبکه آب استان 21.7 درصد در مجموع شهری و روستایی است .

وی در مورد وضعیت شبکه فاضلاب در استان نیز بیان کرد: مجموعاً در استان شاخص برخورداری مشترکان از انشعاب فاضلاب حدود ۲۴ درصد است که متاسفانه با نرم کشوری که حدود ۵۵ درصد است، فاصله زیادی دارد و در تلاشیم با توجه به اقدامات زیرساختی خوبی که در سال‌های گذشته صورت گرفته، این شاخص را طی ۶ تا ۱۰ ماه آینده با بهره برداری از پروژه های اجرا شده به ۴۰ تا ۴۵ درصد ارتقاء دهیم.

ریاضتی در مورد فاضلاب شهر یزد نیز عنوان کرد: تاکنون ۳۰ درصد مشترکان شهر یزد از انشعاب فاضلاب برخوردار شده‌اند ولی ایجاد ۲۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب باقیمانده نیاز به منابع مالی قابل توجهی دارد که تامین آن از خزانه دولتی ممکن نیست لذا در همین راستا مجموعه شرکت آب و فاضلاب کشور سیاست جلب مشارکت بخش خصوصی را اتخاذ کرده که شهر یزد نیز مشمول این تصمیم قرار گرفته و مجوزها و مدل مالی آن تعیین شده و امیدواریم با تخصیص پساب فاضلاب به بخش خصوصی از مشارکت این بخش جهت تکمیل طرح فاضلاب شهر بهره بگیریم.

 

 


 

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه: 238

دیدگاه کاربران